Ford’un İnovatif Yatak Tasarımı

Ford’dan Şerit Takip Sisteminden Esinlenen Yatak Teknolojisi

Ford’un inovatif yatak tasarımı şimdilik sadece bir prototip

Otomotiv endüstrisinin dev markası FORD son dönemde özellikle otonom sürüş ve dünyadaki yeni mobilite anlayışı üzerine geliştirdiği teknolojiler ve inovasyon hamleleri ile adından epey söz ettiriyor. Ancak şirket bu sefer oldukça farklı bir ürün ile karşımıza çıkıyor ve mobilya / ev dekorasyonu dünyasına adım atıyor.

Taşıtlarda kullanılan şerit takip sistemlerinden hareket ile tasarlanan bu inovatif yatak ile çiftlerin daha konforlu bir uyku tecrübesi yaşaması hedeflenmiş. Bu akıllı yatak “bencil” partnerlerin yataktaki sınırlarını ihlal ettiğini ve komşu alanlara doğru “yuvarlandığını” algılıyor ve kişileri olması gereken poizsyonlarına geri getiriyor. Amaç herkesin yataktaki alanı eşit olarak paylaşması ve rahat bir şekilde uyuması.

Bu inovatif ürün Ford’un araçlarında kullandığı şerit takip asistanı teknolojisini yatak odamıza taşıyor. İlgili teknoloji araçların yol şeritlerini takip etmesini ve istemsiz olarak şerit dışına çıkma gibi bir durum sezinlerse direksiyona gerekli komutları vererek taşıtı kendi şerit sırıları içerisinde tutmamızı sağlıyor.

Bu ve benzeri teknolojiler bir çok üreticinin araçlarında standart donanımlar arasında piyasaya sunuluyor. Sürücü Uyarı ve Destek Sistemlerinin detaylı incelemesini ilgili yazımda bulabilirsiniz.

Ford akıllı yatak teknolojisi
Ford Akıllı Yatak Teknolojisi

Şerit takip sisteminden esinlenen bu yatak üzerinde uyuyan insanların konumlarını takip edebilmek için çeşitli basınç sensörleri içeriyor. Bu sensörler tıpkı şerit takip asistanı teknolojisine sahip Ford araçlarda kullanılan radar ve video kamera sensörlerinin şerit çizgilerini takip etmesi gibi kişilerin yatak üzerindeki konumlarını izliyor ve partnerlerinin uyuma alanına müdaheleleri algılanabiliyor.

Herhangi bir sapma algılandığında yatak tabanını oluşturan konveyor bant kişileri eşit uyuma alanı olacak şekilde yatağın ortasına taşıyor.

Yalnız Uyumak mı? Beraber Uyumak mı?

İngiliz uyku uzmanı Dr. Neil Stanley çiftlerin ayrı yataklarda uyumasının uyku kalitesini arttıracağını söylüyor. Kendi özel hayatında da bunu uygulayan Dr. Stanley “insanların uykudayken kendi özel alanlarını korumak eğilimde olduklarını, bu alana bir müdahele olduğunda ise uykumuzun bölündüğünü” belirtiyor.

İnsanların kayar bir band üzerinde uyumaya ne kadar sıcak bakacakları şu an için oldukça şüpheli bir konu. Dolayısı ile bu ürünün şimdilik ticarileşmesi üzerine bir plan paylaşılmış değil.

Ford Neyin Peşinde ?

Ford Intervantions adını verdiği ürün serisi ile otomotiv endüstrisinde kullanılan teknolojilerle günlük hayattaki diğer sorunlara çözümler sunmayı amaçlıyor. Elbette bu girişimler insanların ilgisini firmanın inovatif teknolojilerine çekmek gibi bir amaç da taşıyor.

Firma’nın bu amaçla tasarladığı ve çarpışma önleme sistemine sahip alışveriş arabası konseptini de bir başka yazımda incelemiştik. Çocuklu aileler için birebir!

Konforlu bir uyku sağlayan akıllı yatak teknolojisinin yanısı sıra firmanın yakın geçmişte geliştirdiği diğer inovatif ürünlere de bakalım.

Ford’un Aktif Gürültü Kontrol Sistemine Sahip Köpek Kulübesi

Ford’un konsept dizaynı köpeklere huzurlu bir ortam sunuyor

Köpeklerin büyük bölümü havai fişek patlamaları ya da gök gürültüsü gibi şiddetli sesler karşısında huzursuz olma ya da korkma gibi davranışlar gösterebiliyorlar. Ford SUV araçlarında kullandığı aktif gürültü kontrol sistemi teknolojisini kullanarak gündelik hayattaki bu soruna bir çözüm önerisi ile geliyor.

Aktif gürültü kontol sistemi kapsamında motor, vites kutusu ya da dış ortam gürültüleri araç üzerine yerleştirilen sensörler ve mikrofonlar vasıtası ile algılanıyor ve hoparlörler bu gürültüleri önleyecek karşı frekansta ses dalgaları yayarak sesin rahatsız edici etksini ortadan kaldırıyorlar.

Ford Aktif Gürültü Kontrol Teknolojisine Sahip Köpek Kulübesi
Ford Aktif Gürültü Kontrol Teknolojisine Sahip Köpek Kulübesi

İnsanlar 20-20.000Hz arasındaki sesleri duyarken köpekler genel olarak 67-45.000Hz frekans aralığındaki sesleri duyabilirler. Bu durum köpeklerin özellikle havai fişek patlamaları gibi doğal olmayan seslerden daha fazla etkilenmelerine ve rahatsız olmalarına sebep oluyor.

Ford geliştirdiği köpek kulübesi konsepti ile bu sorunu çözüyor. Kulübenin tasarımında kullandığı aktif gürültü kontrol sistemi, ses izolasyon panelleri ve otomatik açılıp kapanan kapısı ile sevimli dostlarımıza sessiz ve huzurlu bir dinlenme ortamı sağlıyor. Tasarımını da çok beğendiğim bu ürünün şimdilik seri üretimi planlanmıyor.

Ford Görme Engelli Yolcular İçin Akıllı Cam Teknolojisi Geliştirdi

Görme engelli yolcular için geliştirilen Feel The View teknolojisi

Yüz tanıma ya da otonom araçların kullandığı görüntü işleme teknolojileri… Hemen hepsi günümüzde ve yakın gelecek ürünlerde sıklıkla kullanılacak teknolojiler. Ford bu konudaki yatırımlarının yanısıra görme engelli insanların ihtiyaçlarını gidermek amacıyla da bir proje geliştirmiş; akıllı bir araba camı!

Feel The View (görüntüyü hisset) adı verilen teknoloji titreşimleri kullanarak araçların yan camlarından görülen manzaraların görme engelli insanlar tarafından da hissedilebilmesini sağlıyor.

Ford “Feel The View” Teknolojisi
Ford “Feel The View” Teknolojisi

Ford’un Aedo isimli bir girişim firması ile birlikte geliştirdiği teknoloji araç penceresinden görülen manzarayı gri tonlarında bir resim karesine dönüştürüyor. Bu ekran görüntüsündeki her bir renk tonu farklı yoğunluktaki titreşimlere dönüştürülerek ifade ediliyor ve dokuman kişinin algılaması sağlanıyor.

Dokunsal iletişimin yanısı sıra sisteme entegre bir yapay zeka ve sesli iletişim modülü ile manzaranın ne olduğu betimleniyor ve bu sayede yolcular ortam hakkında daha net olarak olarak bilgilendirilmiş oluyor.

Ford’dan Bebeklerin Uyuma Sorununu Çözecek Beşik Tasarımı

Ford anne babaların yardımına koşuyor!

Zor uyuyan ve kısa sürede uyanan bebeklere sahip anne babalar bir araba yolculuğunun ne kadar kıymetli ve kullanışlı olduğunu iyi bilirler. Evde denenen bin bir yönteme rağmen uykuya dalamayan bebekler her ne hikmetse arabada mışıl mışıl uyurlar. İşte bu sebeple geceleri arabalarıyla yollarda amaçsızca tur atan çekirdek ailelere rastlayabilirsiniz.

Ford ve Espadaysantacruz Tasarım Stüdyosunun ortaklaşa geliştirdiği Max Motor Dreams isimli beşik arabalarda kolay uyuyan bebeklere aynı şartları evlerinde de sunabilmeyi hedeflemiş. Ürün motordan gelen gürültü ve titreşimleri, yoldan gelen hareketleri ve sokak lambalarından aracın içine yansıyan ışıkları simüle edebilecek donanımlara sahip.

Ford Konsept Beşik Tasarımı
Ford Konsept Beşik Tasarımı

Tüm bunlar bir cep telefonu uygulamasından kumanda edilebiliyor. Üstelik gerçek hayatta dolaştığınız rotayı takip ederek bunu kopyalamanız da mümkün. Bu sayede bebeğiniz alışık olduğu rotada dolaşıyormuş hissi ile mutlu mesut uyurken siz de biraz dinlenme fırsatı bulabilirisniz.

Referanslar

Rima Sabina Aouf, ‘Ford invents smart mattress that keeps sleepers on their side of the bed’ , https://www.dezeen.com/2019/02/18/ford-lane-keeping-bed-smart-mattress-design/ , 2019.

AJ Dellinger, ‘Ford uses driver-assist tech to keep bed hogs on their side’ , https://www.engadget.com/2019/02/12/ford-lane-keeping-mattress-bed/ , 2019.

Jon Porter, ‘This Ford dog kennel uses noise-canceling tech to take the fear out of fireworks’ , https://www.theverge.com/2018/12/19/18148028/ford-noise-canceling-kennel-fireworks-dog-interventions , 2018.

Chris Paukert, ‘Watch how Ford’s Feel The View Tech helps the blind see in cars’ , https://www.cnet.com/roadshow/news/ford-feel-the-view-blind-visually-impaired-ai-tech-video/ , 2018.

Justin Gmoser, ‘This Ford crib simulates a driving car to put your baby to sleep’ , https://www.businessinsider.com/ford-baby-best-crib-simulates-driving-the-motor-dreams-2017-4 , 2017.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir