Ford’dan Kendi Kendine Fren Yapan Alışveriş Arabası

https://m.youtube.com/watch?v=IqrDFWmehDU
Market Kazalarına Son !

Tüm otomotiv endüstrisi mevcut araçları en yeni teknolojilerle donatmak için büyük bir yarışın içine girmişken sektörün büyük oyuncularından olan FORD bu teknolojileri hayatımızın farklı alanlarında da nasıl kullanabileceğimiz üzerine kafa yoruyor. Sonuçta hem tasarımcılarının hem de biz kullanıcıların yüzüne güldüren konseptler üretmeyi başarıyorlar. İşte Intervantions ürün ailesinin son üyesi Kendi Kendine Frenleme Yapabilen Alışveriş Arabası (Self-Braking Trolley)…

Çocuğu olanlar beni daha iyi anlayacaktır… Özellikle haftasonları çocukları nasıl oyalayacağını bulmak oldukça zor bir iştir. Hele bir de havalar kötüyse, dışarda yağmur varsa vay halinize. Bu tip durumlarda AVM’ler ve süpermarketler önemli bir alternatif olarak önünüze çıkar.

Bizim tercihimiz genelde süpermarketlerden yana oluyor. Bu sırada alışveriş arabaları da en büyük yardımcımız ve en büyük baş belamız. Çocuklar bir nesne hakkında bu iki uç düşünceyi size aynı anda hissettirebilecek yetenekteler 🙂

ford internention serisi ürünleri
Ford’un Otomatik Frenleme Yapan Alışveriş Arabası Konsepti

Elinizdeki fazla eşyaları, kıyafetleri, çantaları koyup bir an olsun rahatlamanızı sağlayan bu masum alışveriş arabası dümenine bir çocuk geçtiğinde ve hele son sürat promosyondaki içki şişelerine doğru ilerliyorsa kabusunuz olabilir 🙂

Henüz sadece bir konsept olsa da Ford’un otomatik olarak fren yapabilen tasarımı alışveriş arabası kabusunun sonunu getirebilir. Bu tasarım bir sensör teknolojisi sayesinde tıpkı otomobillerde kullanılan çarpışma önleme asistanı sistemleri gibi bir insana, bir market rafına veya herhangi bir nesneye çapmadan kendi kendine durabiliyor.

Çarpışma Önleme Asistanı Teknolojisi

Ford’un kendi kendine frenleme yapabilen alışveriş arabası konseptinde kullandığı teknoloji sizlerinde tahmin edeceği gibi aslında bir çok otomobil modelinde aktif olarak yer alan Çarpışma Önleme Asistanı Teknolojisi’dir.

FORD Çarpışma Önleme Asistanı Nasıl Çalışır ?

Bu sistem özellikle yayaları ve bisikletlileri algılayabilecek şekilde ayarlanmış bir kamera & radar teknolojisini kullanarak aracın önündeki yolu tarıyor, bir araç, yaya veya bisikletliyle çarpışma tehlikesi algılanırsa sesli ve görsel uyarılar veriyor. Sürücü bu uyarılara zamanında yanıt vermez ve bir çarpışma riski oluşursa bunun etkilerini azaltmak, hatta bu çarpışmayı önlemek için otomatik olarak frenleme yapılıyor. Bu ve bunun gibi Sürücü Uyarı / Destek Teknolojileri artık hemen hemen tüm taşıtlarda kullanımımıza sunulmuş durumda.

Ford’un İnovasyon Hamlesi

Ford Intervantions adını verdiği ürün serisi ile otomobillerinde kullandığı teknolojilerle günlük hayatımızdaki diğer sorunlara çözümler sunmayı amaçlıyor. Var olan bir teknolojiyi mevcut sahasından alıp bambaşka , yepyeni bir endüstride kullanmak inovasyonda başvurulan araçların başında geliyor. Intervantions serisi ile amaç bu yolla markanın yeni teknolojilerine daha fazla dikkat çekebilmek.

Ford Aktif Gürültü Kontrol Teknolojisine Sahip Köpek Kulübesi
Ford Aktif Gürültü Kontrol Teknolojisine Sahip Köpek Kulübesi

Firmanın bu amaçla duyurduğu konseptler arasında bebeklerin uyuma sorununa çözüm getirmeyi amaçlayan bir Beşik Tasarımı, aktif gürültü kontrol sistemine sahip bir Köpek Kulübesi ve şerit takip teknolojisinden esinlenerek tasarlanan inovatif bir Yatak Konsepti de var. Bu ürünlerin detaylarına ve eğlenceli videolarına bu yazımdan ulaşabilirsiniz.

Ford Avrupa’nın güncel teknolojik gelişmeleri ve yeni dizaynlarını duyurduğu haberleri firmanın blog sayfasından izleyebilirsiniz. Tavsiye ederim.

Referanslar

Çarpışma Önleme Asistanı Teknolojisi , https://www.ford.com.tr/modeller/otomobiller/yeni-focus/ozellikler/guvenlik-ve-emniyet , 2019.

Robert Wallis, “Kids driving you off your trolley? Maybe this is the answer” , https://fordeurope.blogspot.com/2019/04/kids-driving-you-off-your-trolley-maybe.html#more , 2019.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir