TSK’da Hangi Yerli İHA’lar Kullanılıyor ?

İha anka tusaş
Tusaş – Anka

Türkiye’nin insansız hava aracı serüveni 2001 yılında dönemin hükümeti ve genel kurmay başkanlığının İsrail yetkilileri ile yaptıkları görüşmeler sonrasında başlamıştır. Politik gündemden çokça etkilenen bu süreç ancak 2007 yılında sonuç vermiş ve İsrail yapımı insansız hava araçları olan Heron’lar TSK’da göreve başlamışlardır. Bu yazımızda o günlerden günümüze İHA’ların Türk Ordusundaki macerasına ve Yerli İHA teknolojimizin gelişimine bir göz atacağız.

Okumaya devam et “TSK’da Hangi Yerli İHA’lar Kullanılıyor ?”

İHA Nedir ?

Bayraktar akıncı iha
Baykar – Bayraktar Akıncı

Türkiye’nin ilk taarruzi insansız hava aracı (TİHA) projesi olan Bayraktar AKINCI TİHA’nın belgeseli 24 Mayıs 2020 tarihinde yayımlandı. Projenin ilk safhalarından Akıncı’nın ilk uçuş testinin yapıldığı güne kadar yaşananları anlatan bu belgesel büyük ilgi topladı ve İnsansız Hava Araçlarına (İHA) karşı olan merakımızı bir kez daha alevlendirdi. Bu yazımızda İHA’lar hakkında en merak edilen konulara değinerek konu hakkında genel bir bilgi edinmeye çalışacağız. Şimdi İHA / SİHA Nedir? , İnsansız Hava Araçlarının özellikleri nedir? , İHA ‘ların sınıflandırması nasıl yapılır? , İHA’lar hangi görevlerde kullanılırlar? gibi soruların cevaplarına birlikte bakalım.

Okumaya devam et “İHA Nedir ?”

CES 2020 – Mobilite Devrimi

CES 2020 teknoloji fuarı

CES 2020 Teknoloji Fuarı 7-10 Ocak tarihleri arasında ABD’nin Las Vegas kentinde yapıldı ve ben yine gidemedim 😊

Tam 1 sene önceki yazımda CES 2019’u incelemiştim. CES Teknoloji Fuarının tarihi, tarihi boyunca lansmanı yapılan önemli ürünler ve 2019 senesinin en inovatif 11 teknolojik ürünü hakkındaki bilgileri sizlerle paylaşmıştım. Bu seneki yazımda ise akıllı yaşam konseptleri ve yeni mobilite trendleri hakkında ilgimi çeken lansmanları sizler için derledim. Yakın geleceğimizi şekillendirecek çok sayıda inovatif fikre ve yenilikçi dizaynlara sahip bu ürünlere birlikte bakalım.

Okumaya devam et “CES 2020 – Mobilite Devrimi”

Yerli Otomobil ve TOGG

Yerli otomobil mavi SUV
Yerli Otomobil

Yerli Otomobil tanıtımı 27 Aralık Cuma günü Gebze Bilişim Vadisinde kurulan tören alanında yapıldı. İlk önce Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından tarihi duyurulan daha sonrasında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın katılacağını duyurduğu organizasyonda, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) hazırladığı ön gösterim araçlarını Türkiye ve dünyadaki takipçilerinin beğenisine sundu. Organizasyonda ikisi SUV biri SEDAN olmak üzere 3 öngösterim aracının tasarımları ilk defa görücüğe çıkarken; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan SUV araçlardan bir tanesi ile kısa bir deneme sürüşü de gerçekleştirdi.

Okumaya devam et “Yerli Otomobil ve TOGG”

Güneş Enerjisi ile Çalışan Otomobiller

Kaynak: fuelfreedom.org

Elektrik enerjisi ihtiyacımızın güneşten karşılanması hem dünyamız hem de bütçemiz için bir çok avantajı beraberinde getiren bir yöntemdir. Ancak bu yöntem yakın zamana kadar otomobillerde uygulanabilecek hafiflikte, ucuzlukta ve verimlilikte değildi. Geliştirilen yeni teknoloji ve ürünlerle bu durumun değişmeye başladığını görüyoruz. Yeni mobilite trendleri ile birlikte elektrikli araçlara olan talep artıyor. Bu durum da güneş enerjisi ile hareket eden otomobillerin yaygınlaşması için uygun ortamı sağlamış durumda.

Okumaya devam et “Güneş Enerjisi ile Çalışan Otomobiller”

Otonom Araçlar İle Nasıl İletişim Kuracağız?

Kaynak: The Brake Report

Günümüzde sürücüler ve yayalar arasında beden diline ve görsel işaretleşmelere dayanan (göz kontağı, el işaretleri, vücud hareketleri gibi) bir iletişim dili mevcut. Buna o kadar alışmış durumdayız ki kullandığımızın farkında bile değiliz. Sokakta karşıdan karşıya geçme anınızı zihninizde canlandıracak olursanız adımınızı yola atmadan önce şoför ile göz teması kurduğunuzu ve bir sonraki hareketin ne olacağı hakkında bir anlaşmaya vardığınızı göreceksiniz. Ancak otonom araçlar söz konusu olduğunda yayalar karşılarında bu iletişimi kurabilecekleri bir şoför bulamayacaklar. Peki o zaman ne yapacağız ?

Okumaya devam et “Otonom Araçlar İle Nasıl İletişim Kuracağız?”

Ford’dan Kendi Kendine Fren Yapan Alışveriş Arabası

Market Kazalarına Son !

Tüm otomotiv endüstrisi mevcut araçları en yeni teknolojilerle donatmak için büyük bir yarışın içine girmişken sektörün büyük oyuncularından olan FORD bu teknolojileri hayatımızın farklı alanlarında da nasıl kullanabileceğimiz üzerine kafa yoruyor. Sonuçta hem tasarımcılarının hem de biz kullanıcıların yüzüne güldüren konseptler üretmeyi başarıyorlar. İşte Intervantions ürün ailesinin son üyesi Kendi Kendine Frenleme Yapabilen Alışveriş Arabası (Self-Braking Trolley)…

Okumaya devam et “Ford’dan Kendi Kendine Fren Yapan Alışveriş Arabası”

Otomobillerde Güvenlik Herkesin Hakkı

Otomobiller herkesi eşit oranda koruyabiliyor mu?

Araç çarpışma test mankenleri
Çarpışma Testi Mankenleri (pinterest)

Otomobil satın alırken dikkate aldığımız kriterleri düşündüğümüzde aklımıza neler geliyor? ; Tasarım, Performans, Yakıt tüketimi, Fiyat, Güvenlik …

Herkes aşağıdaki sorular hakkında en azından internet üzerinden bir araştırma yapmıştır:

  • En güvenli otomobil modelleri hangileri?
  • Almayı düşündüğüm araba çarpışma testlerinden kaç puan almış?
  • Otomobillerde güvenlik testleri nasıl yapılıyor?

Peki bulunan sonuçlar herkes için aynı oranda geçerli mi? Bu sorum sizi şaşırtmasın zira “bazı” insanlar otomobillerinde diğerlerine göre daha az güvendeler!

Okumaya devam et “Otomobillerde Güvenlik Herkesin Hakkı”

Ford’un İnovatif Yatak Tasarımı

Ford araçlarında kullandığı teknolojilerle farklı probleri çözecek tasarımlar üretmeye devam ediyor.

Ford’dan Şerit Takip Sisteminden Esinlenen Yatak Teknolojisi

Ford’un inovatif yatak tasarımı şimdilik sadece bir prototip

Otomotiv endüstrisinin dev markası FORD son dönemde özellikle otonom sürüş ve dünyadaki yeni mobilite anlayışı üzerine geliştirdiği teknolojiler ve inovasyon hamleleri ile adından epey söz ettiriyor. Ancak şirket bu sefer oldukça farklı bir ürün ile karşımıza çıkıyor ve mobilya / ev dekorasyonu dünyasına adım atıyor.

Okumaya devam et “Ford’un İnovatif Yatak Tasarımı”

DİJİTAL İKİZ (Digital Twin)

Fiziksel ve Dijital Dünya Arasındaki Köprü

İnsan yüzü dijital ikiz modeli
Kaynak: networkworld.com

Dijital İkiz kavramı 2002 yılından beri kullanılan bir kavram. Ancak tüm dünyada yaygınlaşması ve bizlerin hayatına girmesi Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin yaygınlaşması ile mümkün oldu. Günümüzde iş ve sanayi dünyasının olmazsa olmaz teknolojisi olmak yolunda çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Sanal İkiz teknolojisi Gartner’ın (100’ün üzerinde ülkede faaliyet gösteren uluslar arası bir araştırma şirketi) 2018’de yayımladığı En Stratejik 10 Teknoloji Trendi Listesinde kendisine yer bulabildi.

Okumaya devam et “DİJİTAL İKİZ (Digital Twin)”