CES 2019 – En İnovatif 11 Teknoloji Ürünü

Ces 2019 kapak
Kaynak: gamexnow.com

Bu haftaki yazımda ocak ayı başında gerçekleştirilen CES 2019 Teknoloji Fuarını sizler için inceledim. CES 2019 Nerede? Ne zaman yapıldı? CES 2019’da Neler Tanıtıldı? En İlgi Çekici Ürünler Hangileri Oldu? Hepimizin merak ettiği bu soruların cevabını arayacağız. Hepsinden önce nedir bu CES fuarı ve nasıl bu kadar prestijli bir organizasyona dönüşmüş; bu konuyu açıklayarak başlayalım. İşte CES 2019 dosyamız…

CES Nedir?

ABD Tüketici Teknolojileri Birliği tarafından organize edilen CES yaklaşık 50 yıldır teknoloji geliştiricilerin kendilerini test ettikleri, ürünlerini kullanıcılarla buluşturdukları ve tüm sektör temsilcilerinin bir araya geldiği global bir teknoloji arenası olarak varlığını sürdürüyor.

CES 2020 Hakkındaki Yazıma Buradan Bakabilirsiniz.

İlk CES fuarı 1967’de New York, ABD’de düzenlenmiştir. O günden günümüze bir çok farklı ürün bizlerle ilk defa bu fuar aracılığı ile buluşturulmuştur. Bunlardan en bilindiklerinin listesine bakalım; aralarında hepimizin gençliğinde veya çocukluğunda uğruna harçlıklarını biriktirdiği ürünler var!

CES Tarihinde Lansmanı Yapılan Ürünler

 • Videocassette Recorder (VCR), 1970
 • Laserdisc Player, 1974
 • Camcorder and Compact Disc Player, 1981
 • Digital Audio Technology, 1990
 • Compact Disc – Interactive, 1991
 • Digital Satellite System (DSS), 1994
 • Digital Versatile Disk (DVD), 1996
 • High Definition Television (HDTV), 1998
 • Hard-disc VCR (PVR), 1999
 • Satellite Radio, 2000
 • Microsoft Xbox and Plasma TV, 2001
 • Home Media Server, 2002
 • Blu-Ray DVD and HDTV PVR, 2003
 • HD Radio, 2004
 • IP TV, 2005
 • Convergence of content and technology, 2007
 • OLED TV, 2008
 • 3D HDTV, 2009
 • Tablets, Netbooks and Android Devices, 2010
 • Connected TV, Smart Appliances, Android Honeycomb, Ford’s Electric Focus, Motorola Atrix, Microsoft Avatar Kinect, 2011
 • Ultrabooks, 3D OLED, Android 4.0 Tablets, 2012
 • Ultra HDTV, Flexible OLED, Driverless Car Technology, 2013
 • 3D Printers, Sensor Technology, Curved UHD, Wearable Technologies, 2014
 • 4K UHD, Virtual Reality, Unmanned Systems, 2015
CES Teknoloji Tarihi

CES 2019 Nerede? Ne Zaman?

Geçen sene düzenlenen CES 2018 fuarını toplam 182.198 kişi ziyaret etmiş. Instagram’da #CES2018 etiketi ile toplam 37.000 paylaşım yapılmış.

Tüm dünyanın izlediği bu fuar 2019 senesinde 7-10 Ocak tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Las Vegas kentinde yapıldı. Resmi rakamlar henüz açıklanmamış ancak bu seneki toplam ziyaretçinin 188.000 olması bekleniyor.

Ces 2019 katılımcılar
Kaynak: wearable-technologies.com

CES 2019 11 farklı salonda yaklaşık 270bin metre kare net sergileme alanında yapıldı ve teknoloji geliştiricileri, medya temsilcileri ve kullanıcılarla bir araya getirdi.

Arttırılmış gerçeklik (AR/VR), Yapay zeka ve robot teknolojileri, Sağlık, Otonom ulaşım çözümleri, Akıllı yaşam alanları, Giyilebilir teknolojiler ve Nesnelerin interneti (IoT) gibi popüler başlıkların da aralarında yer aldığı 33 farklı ürün kategorisinde en yeni teknolojiler ve en iyi ürün ve hizmetler fuarda dünya kullanıcılarının beğenisine sunuldu.

CES 2019’da Öne Çıkan Ürünler

Las vegas kapak resmi
Kaynak: golastminute.com

Dolar 5TL’i geçmiş, yıllık enflasyon %20.3, İstanbul – Las Vegas uçuşları tek yön 3000TL’nin üzerinde…
Otel, pasaport, vize vs. vs.
Tüm bunları neden sayıyorum? Çünkü CES 2019’a katılmadım 🙂

Yukarıdaki bilgilerin yanına bana sponsor olan bir gazete veya televizyon kanalı olmadığı bilgisini de eklediğimizde neden gidemediğimi daha fazla açıklamama gerek kalmayacaktır sanırsam.

Benim durumumda olan sessiz çoğunluğun merakına derman olmak adına internetteki ve televizyon programlarındaki CES 2019 haberlerini inceledim ve en hoşuma giden ürünler arasından bir derleme yaptım.

ABD’e gidememiş olabiliriz ama bu durum bizi yakın geleceğin teknolojilerini takip etmekten alı koymamalı!

CES 2019’da En İlgi Çeken Teknolojiler

CES 2019 4500’ün üzerinde firmanın katıldığı bir organizasyon. Tüm firmalar sektörlerinde öncü ve yenilikçi teknolojileri ile ilgi çekici ürünlerini Las Vegas’a getirmişler. Dolayısı ile bu firmaların her birini tek tek incelemek, ürünlerini analiz etmek pek de mümkün değil.

Yine de öne çıkan ürünlerden bazılarına bakarak genel teknoloji trendlerinin ne yöne doğru evrildiği anlamak mümkün. Bakalım aşağıdaki listeden sizin gelecek için çıkarımlarınız neler olacak?

Bosch – IoT Shuttle

Bosch elektrikli servis aracı
Bosch iShuttle

Blog’umda sıkça incelediğim konulardan biri olan Otonom Araç Teknolojileri CES 2019’da da ilk baktığım konu başlıklarından biri oldu.

Bosch’un CES 2019’da ön plana çıkarttığı ürünlerinden biri otonom, elektrikli ve bağlı araç özelliklerini taşıyan servis aracı oldu. Bu ve benzeri araç konseptleri yeni nesil ulaşım alışkanlıklarımızın ve yakın gelecekteki şehiriçi ulaşım modelinin vazgeçilmez unsurları olacaklar.

Fotoğraflarından ve görüntülerinden gördüğümüz kadarıyla bu konsept son derece sade bir dizayna sahip. Büyük camlarıyla yolcularına son derece aydınlık bir yaşam alanı sağlıyor. Şoföre ihtiyaç duymayan bir otonom araç olmasından faydalanarak 4 kişinin son derece rahat şekilde yolculuk yapabileceği bir iç mekan tasarımına sahip.

Araç sahip olduğu bir çok sensör sayesinde yolcuları, çevre şartlarını ve kendi işletim durumunu sürekli olarak izleyebiliyor. Nesnelerin interneti konseptinde tasarlanan bu araç sensörlerinden gelen bilgileri sürekli olarak bağlı olduğu sisteme aktarabiliyor ve aynı zamanda gelen bilgileri de alabiliyor.

Örneğin aracın kalibrasyonunda veya yazılımında bir güncelleme yapılması gerekiyorsa bu uzaktan erişimle yapılabiliyor. Herhangi bir şekilde bir servise gidilmesine gerek kalmıyor. Araç üzerindeki sistem ve parçaların durumunu anlık olarak izleyebiliyor. Herhangi bir sebepten değişmesi, yenilenmesi gereken bir parça olduğunda bunu önceden kullanıcıya veya araçın işletmecisine bildirebiliyor. Bu sayede aracın yolda kalma riski azaldığı gibi işletme maliyetleri de düşüyor ve operasyonel olarak işler kolaylaşmış oluyor.

Bosch otonom servis
Bosch’un Otonom Servis Aracı Konsepti

Bosch EAxle Teknolojisi

Araçta içten yanmalı bir motor ve bildiğimiz anlamda bir vites kutusu bulunmuyor. Bu aracın paket yerleşimi açısından tasarımcıların elini fazlasıyla rahatlatan bir özellik ve geniş iç mekan hacminin sağlanmasında en önemli faktörlerden biri. Bunun yerine araçta elektrik motorunu, transmisyon ve aksın kombine bir şekilde bulunduğu eAxle teknolojisi kullanılmış. Araç çekiş gücünü bu sistemden sağlıyor. 3 temel araç sistemini bir ünitede toplamayı başaran eAxle teknolojisi 300kW ‘a kadar güç üretebilmekte. 150kW güç üreten modeli sadece 90kg ağırlığında. Bu teknolojinin detaylarına buradan bakabilirsiniz.

Bosch Otonom sürüşe uygun şekilde oluşturduğu bu konsept aracında güvenliğe çok önem vermiş. Bu yaklaşımı “iki birden güvenlidir” şeklinde özetlemiştir. Bu prensibe göre aracın otonom sürüşünde kritik öneme sahip fren, direksiyon ve çevre kontrolü yapan sensör sistemlerin hepsi yedeklemeli olarak tasarlanmış. Örneğin araca fren yaptırabilecek birbirinden bağımsız ve farklı teknolojilerden oluşan iki ayrı sistem mevcut birinde bir hata olması durumunda bile diğeri güvenle aracı durdurabiliyor.

Araç iletişim halinde bulunduğu diğer araçlardan ve bağlı oldukları ortak sistem üzerinden hava ve yol koşulları hakkında sürekli bilgi alırken yoldaki olumsuz koşullar hakkında (örneğin buzlanma olan lokasyonlar hakkında) bilgi alıp sürüş koşullarını ve rotasını bunlara göre ayarlayabilmektedir.

Son olarak elbette böyle bir arabanın bildiğimiz anlamda bir anahtarı bulunmuyor. Aracın kapılarının açılmasından gerekli kullanım ödemesinin yapılmasına kadar tüm işlemler bir cep telefonu uygulaması üzerinden yapılabiliyor.

Bosch – Akıllı Yaşam Alanları

Bosch CES 2019’da yeni mobilite trendlerinin yanında bir çok farklı konu başlığında da ürünleri kullanıcıların beğenisine sunmuş. Bunlardan bazıları da Akıllı Yaşam Alanlarına getirilen yeni nesil teknolojik çözümler. Bu uygulamalar arasında mutfak cihazları, eğlence sistemleri, güvenlik ürünleri sayılabilir.

Bosch Indego S+

Bosch Robot çim biçme makinesi
Bosch Indego S+

Bosch bu seneki fuarda bir çok farklı otonom küçük ev aleti uygulamasını dünya sahnesine çıkarttı. Bunlardan ilki Indego S+. Bu küçük akıllı bahçıvan sayesinde evinizin bahçesinde uzayan çimleri dert etmenize gerek kalmayacak. Indego S+ bir çeşit robotik çim biçme makinesi. Çalışacağı alanın ölçülerini çıkartıp en verimli çalışma rotasını kendisi çıkartabiliyor. Bosch’un Logicut ismini verdiği bu teknoloji düzensiz bir rota izleyen modellere göre süreci iki kat kısaltıyor.

Bosch akıllı bahçıvan robot
Bosch Logicut Teknolojisi

Yoluna çıkan engelleri algılayabilecek bu küçük robot şarjının bitmesi yaklaştığında kendi kendisine şarj istasyonu gidebiliyor. 400 metrekare genişliğinde bir alanda çalışabilen bu robotu nerede olduğunuzdan bağımsız olarak cep telefonu uygulamanızdan kumanda edebiliyorsunuz. Bu kadar becerikli bir cihaz hırsızların da ilgisini çekebilir! Ancak Indigo bildiği çalışma alanından uzaklaştığında kendisini kilitliyor ve PIN kodu girilmediği takdirde bir daha çalışmıyor.

Bu gelişme sayesinde kalan tek eksiğim bahçeli bir ev…

Bosch Roxxter

Bosch akıllı elektrikli süpürge
Bosch Roxter – Robotik Elektirikli Süpürge

Roxxter Indego S+’ın ev içinde çalışan kuzeni. Roxxter’ın uzmanlığı halılar ve yerdeki tozlar. Roxxter bize ev temizliğinde yardımcı olan robotik bir elektrik süpürgesi ve bu sayede ev işlerinden zaman tasarrufu yapmamızı sağlıyor. Roxxter 3 farklı kat planını öğrenerek otonom olarak hizmet verebiliyor. Bu sayede çok katlı evlerin her bir katı için en optimum rotayı çıkartarak temizlenmeyen bir nokta kalmamasını sağlayabliyor. Şimdilik bizden istediği tek destek onu merdivenlerden yukarı çıkartmamız 🙂

Cep telefonundan kumanda edilebilmesi ve şarjını kendi kendisine takip edebilmesi Bosch’un akıllı ev araçları serisinde görülen ortak bir özellik ve Roxxter da bu özelliklere sahip. Roxxter’ın belki de en seveceğiniz özelliklerinden biri kamerası. Evin temizliğini yapmasının yanında evde gezereken kamerası ve cep telefonu uygulaması üzerinden sizin de evde olan bitenden haberdar olmanıza imkan veriyor. Üstelik özellikle bir odayı görmek isterseniz Roxxter direktifinize göre o odaya gidebiliyor.

Bosch Twist

Bosh Twist Kumanda Cihazı
Bosch Twist Akıllı Yaşam Alanları

Twist Bosch’un tüm akıllı ev konseptini tek bir noktadan kontrol ve kumanda ettiği bir işletim ve yönetim sistemi. Sizin akıllı yaşam alanı konsepti ile etkileşim kurduğunuz ara yüzü avuç içinize sığacak ufak bir cihaz ile sağlıyor. 32 farklı fonksiyonu Bosch Twist aracılığı ile kumanda etmek mümkün. Alarm, ısıtma, aydınlatma, kahve makinesi, buzdolabı vb.

Bu konseptte en ilgimi çeken uygulama mutfak tezgahını bir akıllı bir tablete çeviren 3D sensörlerle desteklenmiş projektör uygulaması. Bu teknoloji ile pişirmek istediğiniz yemeğin tarifi tezgahınıza yansıtılabilecek. Üstelik dokunmatik özelliği ile sayfalar arasında kolayca geçiş yapabileceksiniz.

Bosch 3D projeksiyon
Akıllı Mutfak Tezgahı

Projeksiyonun altına koyduğunuz bir bifteği tarayarak boyut ve ağırlığını ölçebiliyor. Buna göre size uygun pişirme süre ve şartları hakkında tavsiyelerde bulunabiliyor.

Benim en sevdiğim özellik ise akıllı buzdolabının içindeki kameralar vasıtası ile içindeki malzemeler hakkında sisteme bilgi vermesi ve tezgahtaki projektörün bu malzemelerle yapılabilecek bir yemek tarifini tezgaha yansıtması. Ne alsam? Ne pişirsem? derdine güzel bir çözüm.

BeeLife – CoCoon

Cocoon akıllı kovan ces 2019
Beelife CoCoon Akıllı Kovan

Fransa merkezli BeeLife firmasının CoCoon projesi CES 2019’da Sürdürülebilirlik & Ekolojik Dizayn kategorisinde en inovatif ürün seçilmiş. CoCoon IoT ve aktif termal sistemlere sahip teknolojik bir arı kovanı. Arılar dünyamızdaki ekosistemin sağlık bir şekilde sürdürülebilmesi için büyük bir öneme sahipler. Bitkilerin tozlaşmasında çok kilit bir rol üstlenen bu canlılar değişen iklim koşulları ve Varroa biti (bal arılarının ölmesine neden olan bir parazit) gibi zararlıların tehditi altında.

CoCoon bünyesindeki organik bir malzeme sayesinde Varroa bitlerine karşı kovanı korumaya alıyor. Patent çalışmaları devam eden bu özelliğin detayları henüz açıklanmamış. Üzerindeki güneş panelleri sayesinde kendi enerjisini kendisi üretebilen bu kovan değişen çevre şartlarına göre kovan içindeki ısı dağılımını ayarlayarak optimum şartların bozulmamasını sağlıyor. Uzaktan erişilebilen bu kovanlara dışarıdan müdahale etmek veya mevcut durum hakkında bilgi almak mümkün.

Arıcılık ile uğraşan biri değilim ama kovanların dizaynını da çok beğendim doğrusu. Bir kovan daha albenili olabilir mi?

Owlet – Owlet Baby Band

Owlet Bebek Kemeri
Owlet Baby Band

Owlet Baby Band (Utah, ABD) projesi CES 2019’da giyilebilir teknolojiler kategorisinde inovasyon ödülüne layık görülmüş. Anne adayları giyilebilir bu teknoloji sayesinde bebeklerinin kalp atışları veya hareketleri hakkında doğrudan bilgi alabilecekler. Uyandıkların tüm gece boyunca bebeklerinin durumu hakkında bir rapor alabilecek ve kritik parametrelerin normal değerlerde olup olmadığını görebilecekler. Özel dokunmuş ince bir kumaş üzerine yerleştirilen sensörler (DuPont Intexar) ile anne karnındaki bebeğin verileri alabilen bu ürün anne baba adaylarının heyecanlı bekleyişlerinde onlara eşlik edebilecek bir ürün.

Heatworks – Tetra Tezgahüstü Bulaşık Makinesi

Tetra bulaşık makinesi
Heatworks Tetra

Bulaşıkları elde yıkadığımızda bulaşık makinesi kullanmaya göre 10 kat fazla su tükettiğimizi biliyor muydunuz? Bu ve benzeri bilgileri bulaşık makinelerinin piyasada yaygınlaştığı dönemlerde birçok defa duyduk, okuduk. Şimdi sıra enerji ve su kullanımı açısından verimlilik sağlayan bulaşık makinelerine pratik bir kullanıcı deneyimi kazandırmaya geldi. Heatworks tezgah üstü bulaşık makinesi tasarımıyla CES 2019’da ev cihazları kategorisinde en inovatif ürün ödülünü almayı başardı.

Tetra herhangi bir su tesisatına veya gidere gerek duymadan elektrik hattı bulabildiğiniz her yerde kullanılabilir bir cihaz. Kendi su haznesi mevcut. Özellikle küçük mekanlar için tasarlanmış; cihaz yaklaşık 45x42x35 cm ölçülerinde. Ofisteki kahve makinesinin yanına koysak da her hafta bardakları eve taşımaktan kurtulsak diye aklımdan geçirmedim değil 🙂

Cihazda patentli Ohmic Array ısıtma teknolojisi kullanılıyor. Bu teknoloji klasik rezistanslı ısıtıcılar yerine grafit elektrotlar içeriyor. Direkt olarak suyun içinden geçirilen elektrik akımı sayesinde su istenilen sıcaklıklara çıkartılabiliyor. Bebeğinizin biberonlarını yıkamak için güzel bir çözüm.

Whill – MaaS Service

Elektirikli Tekerlekli Sandalye
Whill Yeni Nesil Tekerlekli Sandalye Modelleri

Whill faaliyetlerine 2009 yılında Tokyo, Japonya’da başlamış. Firma engelli insanların kullanımına sunduğu otonom ve elektrikli cihazlarıyla bir ulaşım hizmeti sağlayıcısı (MaaS – mobility as a service) olmak hedefinde. Firma yeni nesil teknolojilere sahip, güvenli ve şık tasarımlı ürünleriyle CES 2019’da erişebilirlik/ulaşabilirlik alanında ödüle layık görülmüş. Firma ürünlerini kişiye özel elektrikli araç olarak tanımlamış, gerçekten de bildiğimiz anlamda bir tekerlekli sandalyeye göre çok daha kapsamlı tasarımlar.

Ürünler hem iç mekan hem dış mekan kullanıma uyumlu. 8km/h hıza, 24 km menzile ve 10 dereceye kadar eğim çıkabilme özelliklerine sahipler. Firma tek bir cihazla günlük hayattaki tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek hedefinde; evde, işte, sosyal hayatta.

En son modelinde cihazı bir iphone uygulaması ile uzaktan kumanda etmek bile mümkün.

LG – OLED TV R9

LG Televizyon OLED R9
LG OLED TV R9

Büyük ekran, ince ekran, canlı renkler, daha canlı renkler… Bu sloganların modası geçmiş gibi görünüyor. Artık katlanan ekranlar, istendiğinde açılan istendiğinde rulo yapılıp küçük bir kutuya sığabilen ekranların zamanı! LG CES 2019’da 65inç’e kadar açılabilen ve sonrasında da rulo halinde sarılara bir kutunun içine sığabilen yeni televizyonunu tanıttı. Tahmin edilebileceği gibi de ilgili alandaki inovasyon ödülünü aldı.

Fiyatı henüz açıklanmayan bu ürün 4K HDR ve Smart-TV özelliklerine sahip olacak. Cihaz Google Assistant ve Alexa alt yapılarını da destekleyecek. Ekranın açılıp kapanması sesli komutlarınız ile kumanda edebileceksiniz.

LG inovatif fikirler
LG’nin Yeni Nesil Katlanabilen Televizyonu

LG internet sitesi ürünün özelliklerini senaryolaştırdığı güzel videolar hazırlamış. Genelde işlenen konu “istediğinizde evinizin deniz manzarasını seyredin, istediğiniz televizyonunuzu” şeklinde kurgulanmış. Benim daha gerçekçi bir müşteri profili fikrim var. Evinde deniz manzarası olmayan ama topla oynamayı seven çocukları olan kullanıcılar için de çok iyi bir ürün olduğu görüşündeyim:)

Harley Davidson – LiveWire

Harley Davidson Elektrikli Motorsikler
Harley Davidson Livewire

1903 yılından beri faaliyet gösteren Harley Davidson firması 1-2 yıldır elektrikli motorsikletinin duyurusunu yapıyordu. CES 2019’da kesin fiyat ve piyasaya çıkma zamanını duyurdu; yaklaşık $30.000 başlayan fiyatlar ve ağustos 2019. Bu ürün yeni bir kullanıcı profili tanımlıyor. Şehiriçi kullanımda sessiz bir sürüşü ve çevre dostu bir taşıtı önemseyen motorsiklet kullanıcılarını hedefliyor.

Elektirik motorlu, lityum iyon bataryalı ve otomatik şanzımanlı bu motorsiklet kullanıcılarına 170km’lik bir menzil sunuyor. Maksimum hızı yaklaşık 178 km/saat! HD geliştirdiği cep telefonu uygulaması ile motorsikletinize uzaktan bağlanabilmenizi de sağlıyor. LiveWire’ın kritik parametrelerine uzaktan erişebileceğiniz gibi (ne kadar batarya ömrü kaldığı, daha ne kadar yol gidebileceğiniz gibi), motorsikletinizin konumunu takip edebilecek ya da acil bir durumda (bir şekilde kurcalama, yerini değiştirme ya da çarpma) uyarı mesajı alabileceksiniz.

1-2 defa arkadaşlarımın motorsikletine binmek dışında 2 tekerlekli bu arkadaşlar hakkında bir tecrübem yok. Dolayısı ile sürüş performansını değerlendirme konusunu işi bilenlere bırakmak lazım. Benim ilgimi çeken ürünün hedeflediği kitle ile Harley Davidson’nun kemikleşmiş imajının çok da kesişmiyor olması. Bakalım değişmeyen tek şey değişimin kendisidir önermesi Harley’ciler için de geçerli olacak mı?

Kohler – Numi Intelligent Toilet

Kohler’in ödüllü klozet tasarımı
Kohler Akıllı Klozet

Veee listenin en etkileyici ürününü sona bıraktım; Kohler’in Akıllı Klozeti. Kohler bu ürünü ile bizlere benzersiz bir tecrübe vaadediyor. Üstelik sık sık uğradığımız bir yerde !!!

Numi akıllı klozet ses ile kumanda edilebiliyor. Kişiye özel temizlik ayarlarına ve su tasarrufu sağlayan verimli bir sisteme sahip. Farklı renklerdeki şık aydınlatması, ısıtmalı oturma yüzeyi ve ayaklarınıza sıcak hava üfleme özelliği ile hizmette sınır yoktur prensibine iyi bir örnek oluşturuyor.

Kohler ‘den inovatif klozet dizaynı
Kohler’in Ödüllü Tasarımı

Numi’e yaklaştığımızda kapak otomatik olarak açılıyor. İşimiz bittiğinde yine otomatik olarak kapanıyor ve sifon çekiliyor (lafın gelişi; artık ortada çekilen bir kol veya basına bir düğme yok). Cep telefonu uygulaması veya uzaktan kumandasını kullanarak kişiselleştirme ayarlamalarını yapabilirsiniz. Su sıcaklığını, su basıncını ve spreyleme biçimini tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz. Numi farklı kullanıcıların tercihlerini hafızasında tutabiliyor ve sizi sesinizden tanıyabiliyor.

Bu tecrübeniz sırasında Alexa üzerinden çalma listenizi açıp istediğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz. Sanırım bu kadar özellikten sonra “daha ne olsun” diyerek; Numi hakkındaki bilgileri sonlandırabiliriz.

Sonuç

Cem Yılmaz’ın dediği gibi “kimileri Kiev’de stadyumda, kimileri evinde ekran başında”. 🙂

Biz bu sene evimizde bilgisayarımızın ekranında takip ettik CES 2019’u… Ona rağmen sergilenen ürünlerden çok etkilendim. Bahsi geçen yeni teknolojilerin günlük hayata adapte edilmiş biçimlerini görmek, yakın zamanda hayatımızda olacak değişikliklşeri hayal etmek beni çok heyecanlandırıyor.

Umarım bu liste ile ilgilizi çekebilecek bir kaç anekdot yakalayabilmişimdir. Sizden CES 2019 ‘dan beğendiğiniz ürünleri yorumlar kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

Yeniden görüşmek üzere….

Referanslar

CES 2019, Home Page, https://www.ces.tech , 2019.

Bosch, CES 2019 Connected Future, https://www.bosch.com/stories/ces-2019-connected-future/ , 2019.

Teknoloji Her Yerde, CNN Turk Tv Programı, Bölüm 12.01.2019, https://www.cnnturk.com/teknolojiheryerde , 2019.

CoCoon, BeeLife Home Page, https://www.beelife.fr/home , 2019.

Owlet Band, Owlet Care Home Page, https://owletcare.com/pages/band , 2019.

Tetra Bulaşık Makinesi, Heatworks Home Page, https://myheatworks.com/pages/tetra-specs , 2019.

CES 2019 Innovation Awards , https://www.ces.tech/Events-Programs/Innovation-Awards/Honorees.aspx#prettyPhoto , 2019.

Sarah Rense, ‘10 Coolest New Gadgets to Look Forward to This Year’, https://www.esquire.com/lifestyle/g25891194/cool-new-tech-gadgets-2019/ , 2019.

LG OLED TV R9 Page, https://www.lg.com/us/tvs/lg-OLED65R9PUA-signature-oled-4k-tv , 2019.

Harley Davidson LiveWire Page, https://www.harley-davidson.com/us/en/motorcycles/future-vehicles/livewire.html , 2019.

Ronan Glon, ‘Digital Trends Top Tech of CES 2019 Award Winners’ , https://www.digitaltrends.com/awards/best-of-ces-2019/ , 2019.

Numi Intelligent Toilet, Kohler, https://www.us.kohler.com/us/Numi-Intelligent-toilet-with-KOHLER-Konnect/content/CNT131300025.htm , 2019.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir