Otonom Araçlar İle Nasıl İletişim Kuracağız?

Kaynak: The Brake Report

Bu yazımızda otonom araçlar ile yayalar arasındaki iletişimi iredeleyeceğiz. Otonom Araç teknolojileri günlük hayatımıza hızlı bir giriş yaptılar. Ancak yollardaki araçların tamamının otonom sürüş teknolojilerine sahip olmasına henüz zaman var. En azından önümüzdeki 30-40 yıl süresince manuel sürüşe sahip araçlarla farklı otomasyon seviyelerine sahip araçları yollarda bir arada görmeye devam edeceğiz.

Günümüzde sürücüler ve yayalar arasında beden diline ve görsel işaretleşmelere dayanan (göz kontağı, el işaretleri, vücud hareketleri gibi) bir iletişim dili mevcut. Buna o kadar alışmış durumdayız ki kullandığımızın farkında bile değiliz. Sokakta karşıdan karşıya geçme anınızı zihninizde canlandıracak olursanız adımınızı yola atmadan önce şoför ile göz teması kurduğunuzu ve bir sonraki hareketin ne olacağı hakkında bir anlaşmaya vardığınızı göreceksiniz.

Ancak otonom araçlarda bu iletişimi kurabilecek bir şoför bulunmayacak ya da sürücü koltuğundaki kişinin dikkati yoldaki yayalarda olmayacak. Dolayısı ile yayalar alışkın oldukları iletişim kanallarını kullanamayacaklar. Peki o zaman ne yapacağız ?

Okumaya devam et “Otonom Araçlar İle Nasıl İletişim Kuracağız?”

Ford’dan Kendi Kendine Fren Yapan Alışveriş Arabası

Market Kazalarına Son !

Tüm otomotiv endüstrisi mevcut araçlarını en yeni teknolojilerle donatmak için büyük bir yarışın içine girmişken sektörün büyük oyuncularından olan FORD bu teknolojileri hayatımızın farklı alanlarında da nasıl kullanabileceğimiz üzerine kafa yoruyor. Sonuçta hem tasarımcılarının hem de biz kullanıcıların yüzüne güldüren konseptler üretmeyi başarıyorlar. İşte Intervantions ürün ailesinin son üyesi Kendi Kendine Frenleme Yapabilen Alışveriş Arabası (Self-Braking Trolley)…

Okumaya devam et “Ford’dan Kendi Kendine Fren Yapan Alışveriş Arabası”